Vai Tev vēl nav darba pieredzes? Mēs sakām – nav ko uztraukties!

Europass

Pieredzes stāsts – brīvprātīgais darbs.

Tu meklē vasaras darbu vai patstāvīgu darbu? Varbūt Tevi interesē studijas ārvalstīs? Mūsu Europass blogs piedāvā stāstus par cilvēkiem, kuri ieguvuši fantastisku pieredzi un iemaņas gan savā valstī, gan ārpus tās. Mēs vēlamies, lai citu pieredze iedvesmo arī Tevi.

“Brīvprātīgais darbs ārzemēs pavērs durvis jauniem kontaktiem un iespējām ārpus Latvijas. Pats darbs  ir saistīts ar labdarību, kas Tevi var pietuvināt cilvēcībai, kura tik ļoti ir nepieciešamas mūsu šodienas pasaulei,” atklāj stāsta autore Laura Šaitere.

Ienes krāsas mūsu bērnu dzīvē!

Studiju laikā, pēc otrā kursa, atbraucot no studentu darba pieredzes Amerikā, satikos ar draugiem, kuri man ieminējās par brīvprātīgo darbu Āfrikā. Mani, tas ļoti ieinteresēja un es internetā atradu organizāciju, kas nodarbojas ar brīvprātīgo darbu. Sazinoties ar vienu no organizācijām un pārrunājot manu iespēju pieteikties brīvprātīgajam darbam sapratu, ka tas aizņems laiku un nolēmu, ka sākumā man ir jāpabeidz augstskola, un tikai tad es varu doties uz tālākām zemēm. Pēc augstskolas pabeigšanas, gadu nostrādāju Latvijā un  2012. gadā pieteicos brīvprātīgajam darbam Āfrikā par attīstības instruktori.
Sākumā bija apmācības-treniņa programma, kuras norisinājās Dānijā, DRH Holsted skolā (http://www.drh-holsted.org/).
Programmā tikām sagatavoti projektam Āfrikā, apguvām dažādus priekšmetus (vēsturi, veselības mācību, utt.).
Pēc apmācībām sekoja 6 mēnešu darbs Āfrikas projektā “40 Preschools”. Mans darbs bija Malāvijā, un bija saistīts ar 40 nelielām sākumskolām. Sākotnēji bija grūti pierast pie tā, ka dzīve noris kopienā, ka tu vairs neesi viens indivīds, bet gan kopiena kā viens vesels. Tā bija ļoti vērtīga pieredze iemācīties sadzīvot un sastrādāties ar dažādiem cilvēkiem, izprast citādāk domājošus cilvēkus, iemācīties labāk atrisināt kādas nesaskaņas un izpaust savu viedokli!
Manos darba pienākumos ietilpa organizēt aktīvu pirmskolu darbību , darbs ar pirmskolu vadītājiem un skolotājiem, sanāksmju organizēšana un vadīšana, rādīju motivējošas prezentācijas ar nolūku skolām kļūt neatkarīgākām. Izveidoju savu projektu „Bring colours to our children” (Tulk. “Ienes krāsas mūsu bērnu dzīvē”), kura ietvaros atradu sponsorus, iesaistīju skolas apkārtnes iedzīvotājus, kā rezultātā kopīgi izkrāsojām astoņas skolas un uzzīmējām svarīgāko mācību vielu uz sienām (pasaules kartes, alfabētu, ciparus, ķermeņa daļu nosaukumus, nedēļas dienu nosaukumus, mēnešu nosaukumus utt.).
Projektam noslēdzoties devos uz vairākām Eiropass skolām, kurās uzstājos ar prezentācijām un stāstīju par paveikto Malāvijā, tās iedzīvotājiem un par savu iegūto pieredzi.

Mācīt cilvēkiem to, ko zinu es.
Brīvprātīgajam darbam Āfrikā pieteikties, mani iedvesmoja Maikls Džeksons, kurš savās dziesmās nesa vēstījumu. Viņa dziesmas „Man in the mirror” (tulk. “Cilvēks spogulī”), „Black or White” (tulk. “Melns vai balts”) vērš uzmanību uz to, ka mums nevajadzētu iedalīt cilvēkus nacionalitātēs, atšķirīgās ādas krāsās . „Black or White” dziesmā viņš saka:  – „I Said If You’re Thinkin’ Of Being My Brother It Don’t Matter If You’re Black Or White” (tulk. “Es teicu, ja domā būt par manu brāli, man nav svarīgi vai tu esi melns vai balts”).
Brīvprātīgo darbu, es vēlējos veikt valstī, kura ir tālu no Eiropas civilizācijas, lai mācītu cilvēkiem to, ko zinu es un arī pati varētu mācīties no viņiem; lai iegūtu cita veida dzīves pieredzi, bet galvenokārt, es veicu šo darbu, jo mani tas interesēja un saistīja ! Ir ļoti svarīgi apzināties, ka mēs paši veidojam savu dzīvi un paši par to esam atbildīgi. Ja vēlies augt un attīstīties, ir jāpalīdz citiem!

Mani ieguvumi.

Galvenās  prasmes un pieredze ko guvu, bija organizatoriskās prasmes un līdera spējas, kad bija nepieciešams pieņemt lēmumu, apguvu arī prezentēšanas prasmes, kad bija nepieciešamība piesaistīt sponsorus. Savukārt treniņa programma Dānijā iemācīja, kā sastrādāties ar cilvēkiem, un spēt komunicēt ar cilvēkiem, kuru viedoklis krasi atšķīrās no mana viedokļa, tas iemācīja arī izturēties iecietīgi pret līdzcilvēkiem.
Bet viens no svarīgākajām dzīves atziņām, darbojoties „trešajā pasaules valstī”, bija novērot to, cik nesamākslota , atklāta un pozitīva ir savstarpējā cilvēku saskarsme vienam ar otru.  Mūsdienu attīstītajās Eiropas valstīs, jaunās tehnoloģijas un modes tendences ir pārņēmušas cilvēku prātus tik ļoti, ka liela daļa aizmirst par līdzcilvēku jūtām, rūpēm, un neaizdomājas, ka dzīves galvenā vērtība nav mantiskā vērtība . Un tad gribas uzdot jautājumu: „Kad pie mums modē atkal nāks labsirdība un līdzcietība ?”

Brīvprātīgajam darbam būt!
Brīvprātīgais darbs ārzemēs pavērs durvis jauniem kontaktiem un iespējām ārpus dzimtenes. Bet pats darbs kā tāds  parasti saistīts ar labdarību, kas Tevi var pietuvināt citu valstu tautām, saprast citas kultūras un vērtības. Mūsdienās cilvēki bieži ir  egocentriski un ļoti ambiciozi, ar vēlmi sasniegt karjeras augstāko virsotni, bet cilvēkiem ir būtiski ,atcerēties, ka  ir nepieciešams palīdzēt citiem, un citreiz to var darīt pavisam vienkārši- izrādot mīlestību, iecietību un sapratni.

Ar ko sākt?
Var atrast tūkstošiem dažādas brīvprātīgo programmas internetā, bet ir jābūt uzmanīgam un jāizpēta vai tās ir patiešām labu mērķu virzītas. Sākumā izdomā, kāpēc Tu to vēlies darīt – vai vēlies ceļot, vai palīdzēt, vai iegūt jaunas zināšanas, šie visi trīs ir labi pamatojumi, bet bez šiem svarīga ir interese un iekšējā pārliecība. Mēs katrs esam dažādi un katrs esam īpaši, ja vēlies sevi pierādīt, noskaidro  savas stiprās un vājās puses, kā arī savas prasmes, tas palīdzēs būt pārliecinātam par sevi un sasniegt mērķus. Tev noteikti ir daudz labu īpašību !

Informācija par manu programmu:

DRH Holsted – treniņa skola Dānijā, kas sagatavo brīvprātīgos par attīstības instruktoriem, kuri dodas uz projektu Āfrikā.
Humana People to People federācija – nodrošina projektus Āfrikā, Indijā, Dienvidamerikā.